Zo kwam ik met Arthur op een stille zonnige zondagmorgen in Numansdorp bij Fort Buitensluis. Iemand bij het toegangshek wenkte ons en onze nieuwsgierigheid was geboren.
Fort Buitensluis is gelegen tegenover Willemstad, naast de haven van Numansdorp.
In 1793/1794 werd een aarden batterij aangelegd ter voorkoming dat vijandelijke troepen het Hollands Diep overtrokken. In de jaren 1860/1862 werd de batterij uitgebreid tot fort met bakstenen wachthuis en remises.
Het werd vervangen door een gesloten fort met een gebastioneerde keel en een gebogen tracé. Enkele jaren later werd het voorzien van een bomvrije ronde toren. Het geschut bestond in 1897 uit 3 kanonnen 24 cm IJ en 2 wat modernere kanonnen 24 cm L 25, 4 kanonnen 8 cm, 4 houwitsers 15 cm en 6 Coehoornmortieren. Voor 211 man was er een bomvrije slaapplaats. Het fortterrein is nu in gebruik als camping annex jachthaven.
We kregen van de vriendelijke “campingbeheerder”een rondleiding over het terrein en bezochten ook de binnenkant van het fort. Een indrukwekkend stukje metselwerk. Ook over de plaats waar het buskruit destijds opgeslagen lag, was toen al nagedacht. In de muur zijn op strategische plaatsen openingen aangebracht, waardoor er binnen een overdruk heerst. Hierdoor voorkwam men dat er vuur naar binnen kwam, waardoor de boel zou ontploffen.
Pingback: Legeroefening | Hoeksche Waard